Podzim se překlápí v zimu, světla a tepla valem úbývá. Za chvíli vymizí i sharingová kola v ulicích a s tím vším také cyklisté, kteří se do pod-zimního cyklodobrodružství vydávají. Každý rok ale zároveň přibývají noví dobrodruzi a dobrodružky, a třeba tomu letos napomůže i aktuální situace – pohybu a vzduchu není nikdy dost! Rozhodli jsme se proto dát dohromady vaše i naše (tým Plzeň na kole) tipy a triky, jak jezdit bezpečně a v maximálním komfortu 💪🏼 😎👇🏼  🚲  🛴  🏍

Oblečení, základ pohody

Foto od Svena Brandsma, Unsplash
Správně vybavení cyklisté 😉 💪🏼

„Neexistuje špatné počasí, pouze špatně vybavený cyklista,“ mohla by znít parafráze základní outdoorácké mantry. Češi jsou národem, který je na každý sport rád vybaven. A tak zatímco v zahraničí vídáme většinu cyklistů v civilu, u nás se na kolo rádi převlékáme do sportovního, zejména pokud jezdíme dlouhé trasy. Faktem je, že na podzim a v zimě se to může potenciálně promoklému nebo zablácenému cyklistovi a cyklistce opravdu vyplatit.

„Funkční oblečení je fajn, ale jde to i bez něj“

Pod-zimní ježdění městem rozhodně zvládnete bez top vybavení. Pláštěnka v dešti funguje, ale každý, kdo v ní někdy jel na kole potvrdí, že všechno to vlání a třepetání není nic moc 😉. Kapuca navíc stále padá nebo brání v bočním výhledu. Doporučit určitě můžeme bundy a kalhoty patřící do střední třídy sportovního vybavení značek jako Hannah, Loap nebo AlpinePro, případně Decathlon. Pokud zvažujete nejvyšší kvalitu, kterou využijete i v jiných aktivitách, prozkoumejte značky jako Direct Alpine, High Point nebo Tilak.

„Základ jsou vrstvy“

Místo abyste ve skříni „sušili“ 4 bundy a čtvery kalhoty,  každý set pro jinou příležitost, vrstvěte. Jak na to? Esenciální základy uvádíme níže:

První vrstva, nazývaná funkční, je ta přímo na těle – trika s krátkým a dlouhým rukávem, legíny, „podvlíkačky“ nebo „jégrovo prádlo“ (můžeme volit merino vlnu, syntetiku, nebo materiály kombinující oba směry).

Druhá vrstva už plní zateplovací funkci, záleží na materiálu a gramáži, kterou vybereme – mikiny a vesty, kalhoty (obvyklé materiály jsou merino, technický fleece, polartec).

Určitě vypíchneme tip na kalhoty: výborné jsou běžkařské. Mají přední stranu chráněnu proti větru, a zároveň vzadu na stehnech větrají. Ideální na přelom podzimu a zimy, ale zimu v nich zvládnete i celou. Horní část těla na podzim před větrem a chladem ochrání mikina a dobrá větrovka. V zimě už je třeba zateplit, přidat třetí vrstvu 👇🏼

Třetí vrstva – softshell – hřeje, izoluje, odolává větru. Se softshellovou bundou a kalhotami si při běžném ježdění do práce na kole vystačíme v pohodlí.

Čtvrtá vrstva – pokud už jezdíme dál a opravdu za každého počasí, doporučujeme zvážit i to nejvíc, co jde: nepromokavou membránu. Bunda je základ, zvažte ještě další vychytávku – převleky, rozepínací membránové kalhoty, které obléknete na do té doby svrchní kalhoty.

V outdooru uctíváme ještě pátou vrstvu, kterou by ale využili nejspíš Inuité, Sibiřani, Laponci – kdyby tedy jezdili na kole – peří. Cyklisté ji v našich podmínkách nejspíše nevyužijí, ale pro úplnost výčtu případných zájemců o komplexní, a díky novým materiálům stále se proměňující téma vrstvení, jsme jej prostě nemohli vynechat 😉

Pro čtenáře prahnoucí po více informacích doporučuji článek od Hanibal.

Rukavice

Zvláště ženy od prvních mrazíků ocení nejprve lehké, později už teplejší a větruvzdornější rukavice. Určitě můžeme doporučit ty, které v sobě zároveň mají nějakou protivětrnou windstop vrstvu (například na podzim dobře fungují běžkařské). V případě deště se vyplatí mít rukavic na jeden den vícero.

Tip na výhodné rukavickové řešení 🖖

Speciální tip od kutilů: tenké bavlněné rukavice (třeba Decathlon) v kombinaci s koženými pracovními rukavicemi. Testerům, což byli v našem případě pouze muži, plně vystačí na celou sezonu. Odhadovaná cena krásných 150 Kč 👍🏼.

„Rukávy“

aneb multifunkční šátky, „tunely“, „Buffy“ nebo „nákrčníky“. Sehnat se dají silnější a naopak tenčí materiály. Rukávy mají mnoho uplatnění, a tak je využijete jako šálu, ústenku při mrazech, čelenku nebo čepici – dobře se vejdou pod helmu. Samozřejmě využít můžete klasickou čelenku nebo tenčí čepici.

Držíme palce na vaše pod-zimní cyklodobrodružství. A přejeme krásné cesty podzimní a zimní krajinou, málo zmrzlých prstů a žádné nechtěné smyky 😉 Budeme rádi, když s námi své cesty budete sdílet, nebo pošlete vaše tipy a triky, komentáře nebo připomínky ke článku, možností je spousta!


Za Tým Plzeň na kole sepsala,
Dominika Lenthárová