Spolek Plzeň na kole fandí jízdnímu kolu coby (přinejmenším) rovnoprávnému prostředku individuální dopravy ve městě a chce se zasadit o lepší podmínky pro městskou cyklistiku.

Iniciativa vznikla v září 2012 a jejím prvním počinem byla organizace plzeňské cyklojízdy 20. září 2012, která se s více než 100 zúčastněnými stala doposud největší cyklojízdou v Plzni. Organizaci cyklojízdy převzala od plzeňské pobočky občanského sdružení Děti Země, která je pořádala od dávných devadesátých let. V roce 2017 jsme se z iniciativy přeměnili na zapsaný spolek.

Pokud se i s pomocí Plzeň na kole postupně vytvoří komunita lidí, kteří po Plzni jezdí na kole (nebo koloběžce, elektrokoloběžce, jednokolce, …), a podaří se malými či většími kroky zlepšovat bezpečnost a pohodlí městských cyklistek a cyklistů v Plzni, nebude tu spolek nadarmo.

Našimi méně viditelnými činnostmi je dlouhodobá komunikace s úřady, policií a představiteli města ohledně budování infrastruktury a zohledňování cyklistů v každodenním provozu.